ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Charakterystyka czujników siły w robotyce

niebieskie ramię robota

Z roku na rok obserwujemy wzrost udziału i roli robotów w procesach produkcyjnych. Jednocześnie konstrukcje te są coraz bardziej skomplikowane pod względem technologicznym i posiadają coraz szersze możliwości, które zwiększają efektywność i szybkość działania. Aby jednak było to możliwe koniecznie jest wykorzystanie zaawansowanych systemów, takich jak m.in. czujniki siły. Czym się one charakteryzują? I dlaczego są tak ważne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czujniki siły w robotach – co warto wiedzieć?

Nowej generacji czujniki siły i nacisku są stosowane w różnych dziedzinach, takich jak np. rozrywka, medycyna, czy procesy produkcyjne. Ich rozmiary są niewielkie, ale tkwi w nich ogromny potencjał. Te nowoczesne elementy są bardzo dokładne i czułe, dzięki czemu z powodzeniem kontrolują moment i siłę, z jaką robot oddziałuje na produkt.

Wykorzystanie czujników siły ma to duże znaczenie, ponieważ:

  • umożliwia bezpośrednią współpracę robota z ludźmi,
  • umożliwia przeprowadzenie korekty wykonywanych ruchów i korekty pozycji,
  • gwarantuje pracę zgodną z wyznaczonymi tolerancjami,
  • zapobiega zniszczeniu zarówno materiałów, jak i urządzeń,
  • podnosi wydajność procesu poprzez możliwość przeprowadzenia nawet złożonych zadań,
  • zmniejsza koszty dzięki zminimalizowaniu konieczności wprowadzania poprawek, a także dzięki możliwości wykorzystania jednego urządzenia do wielu materiałów i zadań.

Gdzie wykorzystywane są czujniki siły?

Technologia wykorzystująca czujniki siły jest niezwykle pomocna w wielu różnych dziedzinach. Szczególne znaczenie ma jednak w pracach wymagających delikatności, takich jak np. medycyna, gdzie chirurdzy wykorzystują ramiona robotów do przeprowadzania skomplikowanych operacji.

Dodatkowo dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii możliwe jest m.in.:

  • dokręcanie nawet najmniejszych śrub, które zostają zamocowane właściwie, jednak nie za mocno (decyduje o tym czujnik),
  • pozycjonowanie nawet drobnych elementów, które mają wpływ na większe układy,
  • skuteczne zamontowanie elementów o nietypowych kształtach.
Skip to content