ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007
Home » Coboty

Coboty

Coboty, nazywane również robotami kolaborującymi czy współpracującymi, to wysokiej jakości urządzenia, umożliwiające bezpośrednią interakcję między człowiekiem a robotem. Po polsku często nazywane są one również kobotami. Nazwa stanowi połączenie słów collaborative i robot. Bardzo szybko się rozwijają, w związku z czym można je spotkać w różnych zakładach produkcyjnych. Stają się coraz bardziej popularne, co nas wcale nie dziwi, ponieważ zdecydowanie ułatwiają wykonywanie różnych zadań. Odpowiadają przede wszystkim za automatyzację procesów, co na pewno jest bardzo ważne w wielu przedsiębiorstwach.

Najważniejsze zalety cobotów

Coboty mają wbudowany system bezpieczeństwa, w związku z czym możliwa jest interakcja z człowiekiem. W tym celu nie trzeba montować żadnych specjalnych zabezpieczeń typu klatki czy kraty. Tym sposobem roboty współpracujące okazują się zdecydowanie lepsze od robotów przemysłowych. Coboty wyróżniają się dużą mobilnością, nie ma żadnych przeciwwskazań, by dowolnie je przenosić, a także wykorzystywać w aplikacjach. Urządzenia mają kompaktowe wymiary i niewiele ważą, co sprawia, że nie ma problemu z ich stosowaniem w różnych miejscach.

Dużą zaletą cobotów jest również to, że można je szybko i łatwo programować. Niekiedy wystarczy tylko kilka godzin, by zaprogramować proste aplikacje. Urządzenia pozwalają realizować różne projekty, doskonale radzą sobie z najłatwiejszymi zadaniami takimi jak Pick&Place, ale również ze skomplikowanymi operacjami typu kontrole jakości z zamontowanymi kamerami. Cechy wyróżniające coboty powodują, że są one znacznie chętniej wykorzystywanych od innych rozwiązań, w tym robotów przemysłowych.

Skip to content