ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Czym jest przemysł 4.0?

mężczyzna z laptopem obok robota

Na przestrzeni wieków przemysł przechodził przez różne etapy. Jego wersja 1.0 to mechanizacja i wkroczenie w erę industrializacji; Przemysł 2.0 to elektryfikacja, Przemysł 3.0 to cyfryzacja i bazowanie na komputerach. Obecnie jednak wkraczamy w nową erę – w tzw. Przemysłu 4.0. Co to oznacza? I czego możemy się spodziewać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Przemysł 4.0 – czym jest?

Przemysł 4.0 to termin, który oznacza nową erę, rozpoczynającą się na naszych oczach. Epoka ta będzie charakteryzować się wykorzystaniem coraz inteligentniejszy systemów i maszyn oraz jeszcze lepszych sposobów produkcji. Cel jest jeden: ulepszenie efektywności i jak największa automatyzacja procesów.

Przemysł 4.0 oznacza także skomplikowane przemiany, które zachodzą w sposobie działania pracodawców i pracowników. To inteligentna produkcja oparta o technologię cyfrową i robotykę. To również tworzenie skomplikowanych łańcuchów, które działają zależnie od siebie, ale niezależnie od ingerencji ludzkiej.

Jakie korzyści daje Przemysł 4.0?

Wielopłaszczyznowe przemiany zachodzące w ramach Przemysłu 4.0 dają liczne korzyści. Niektóre z nich to:

  • ulepszenie działalności przedsiębiorstw i możliwość zapewnienia klientom nowej, niespotykanej dotąd jakości usług,
  • pełniejsze wykorzystanie danych i inteligencji,
  • podejmowanie lepszych decyzji, które są wspierane przez sztuczną inteligencję,
  • zwiększenie wydajności produkcji, możliwe dzięki wczesnemu wyłapywaniu wszelkich defektów i nieścisłości, a także dzięki większej przejrzystości łańcucha wartości,
  • większe oszczędności wynikające z minimalizacji strat np. energii i surowców, a w efekcie oferowanie konkurencyjnych cen,
  • możliwość szybkiej reakcji na potrzeby rynku i klientów oraz szansa na bycie bardziej elastycznym.
Skip to content