ikona telefonu Office: +48 570 454 007

Czy autonomiczne wózki transportowe pracują w pełni bezobsługowo?

autonomiczny wózek transportowy

Autonomiczne wózki transportowe to nowoczesne urządzenia, za pomocą których możliwe jest usprawnienie różnych działań produkcyjnych i magazynowych. Prowadzą one bowiem do automatyzacji procesów intralogistycznych zachodzących w firmie. Wykorzystywanie robotów klasy AMR ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstwa, wiąże się z wieloma korzyściami i prowadzi do zwiększenia wydajności. W poniższym tekście tłumaczymy, jak obsługiwane są autonomiczne wózki transportowe.

 

 

Roboty klasy AMR są zaprogramowane w specjalny sposób, co umożliwia ich poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych trasach. Pozwala to zachować porządek i zwiększyć bezpieczeństwo w halach produkcyjnych oraz magazynowych. Autonomiczne wózki transportowe mają wbudowane specjalne systemy, które rozpoznają przeszkodę na swojej drodze. Dzięki algorytmom zaprogramowanych w komputerach pokładowych, roboty AMR są w stanie ominąć taką przeszkodę, wybrać alternatywną trasę przejazdu lub zatrzymać się, jeśli niemożliwe jest w danym momencie obranie nowej trasy.

 

Bezobsługowe działanie autonomicznych wózków transportowych

 

Największą zaletę autonomicznych wózków transportowych stanowi bezobsługowe działanie. Podczas pracy wykorzystują one nawigowanie z użyciem skanerów laserowych, które służą do skanowania otoczenia oraz wykrywania przeszkód i osób znajdujących się w pobliżu wózka. Roboty są w stanie porównać wyniki skanów z mapą wczytaną do pamięci, przez co potrafią wyznaczyć swoje położenie wewnątrz danego obiektu. Aby robot klasy AMR bezpiecznie poruszał się po wyznaczonym szlaku, wystarczy go odpowiednio zaprogramować. Należy wczytać do jego pamięci trasę i zmapować daną halę, przez co jego uruchomienie w zakładzie nie wiąże się z koniecznością dokonywania zmian w posadzce hali.

 

Mapowanie hali przeprowadza podczas uruchomienia robota inżynier automatyk. Podczas mapowania inżynier w trybie manualnym przejeżdża robotem po obszarach obiektu, które będą dostępne dla wózka, a wózek w tym czasie za pomocą skanerów laserowych omiata wiązką laserową otoczenie i tworzy w swojej pamięci wirtualną mapę obiektu. Po zmapowaniu obiektu inżynier wskazuje robotowi kluczowe punkty na hali, pomiędzy którymi robot będzie się przemieszczał i wykonywał misje. Ostatnim etapem uruchomienia robota AMR jest jego integracja z systemami sterowania linii produkcyjnych, regałów magazynowych lub programem ERP zarządzającym produkcją w danym zakładzie. Po wykonaniu integracji robot jest już gotowy do samodzielnego i bezobsługowego wykonywania misji przewożenia towarów wewnątrz danego obiektu.

 

Czy do obsługi robota klasy AMR potrzebny jest człowiek?

 

Roboty klasy AMR działają bezobsługowo, ale nadal w firmie potrzebni są pracownicy. Ich głównym zadaniem jest kontrola stanu technicznego autonomicznego wózka transportowego, poza tym konieczne są osoby wyznaczone do programowania urządzeń w przypadku, gdy zajdzie konieczność zmiany layoutu hali lub zmiany punktów, pomiędzy którymi robot ma przewozić towary. Dzięki prawidłowej budowie, oprogramowaniu i stanie technicznym robotów AMR wszystkie prace intralogistyczne będą przebiegały sprawnie i bezpiecznie.

Skip to content