ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Czym jest integrator systemów automatyki przemysłowej?

Automatyka przemysłowa

Automatyzacja produkcji przynosi każdej firmie ogromne korzyści. Ważną rolę w modernizacji procesów odgrywa integrator automatyki przemysłowej. Kim jest i na czym polega jego praca? Sprawdźcie poniższym artykuł!

Integrator w automatyzacji przemysłu

Aby skutecznie wdrożyć procesy automatyzacji w firmie i cieszyć się z ich efektów, należy zadbać o odpowiednio dobrane i skonfigurowane systemy. Wymaga to wiedzy i doświadczenia, które nie każdy ma. Dlatego podczas modernizacji czy implementacji usprawnień w swoim zakładzie, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty. Pomocny do tego zadania będzie integrator systemów automatyki przemysłowej. 

Integratorem nazywa się każdą firmę lub organizację, która specjalizuje się w  projektowaniu i wdrożeniu najkorzystniejszych systemów automatyzacji w danym zakładzie. Do tej grupy zalicza się zatem m.in.:

  • konstruktorów,
  • producentów,
  • a nawet dystrybutorów i sprzedawców tych technologii, jeśli tylko wykonują w pakiecie ich podłączenie oraz ustawienie parametrów.

Nie każde przedsiębiorstwo wykonujące wspomniane powyżej zadania określa się mianem integratora, niemniej ich działalność zalicza się do tego typu usług.

Kompetencje integratora systemów automatyki przemysłowej

Zadania integratora systemów automatyki przemysłowej są bardzo szerokie. Jego praca rozpoczyna się już na etapie stawiania ekspertyzy technicznej wszystkich technologii wykorzystywanych w danym zakładzie. Badane są instalacje informatyczne, automatyzacyjne i te odpowiedzialne za sterowanie. Dopiero na tej podstawie możliwe jest wykonanie dalszych prac.

W kolejnym kroku integrator projektuje optymalny system automatyki i odpowiada za jego całkowite wdrożenie w zakładzie. Jest to ważny etap, gdyż każde niedopatrzenie przekłada się bezpośrednio na zmniejszoną wydajność implementowanych instalacji. Co istotne, integratorzy służą wsparciem również po wdrożeniu systemów, co pozwala uniknąć wielu trudności.

Z pomocy integratora systemów automatyki przemysłowej korzysta wiele branż. Ponad połowa zleceń jest wykonywana dla produkcji spożywczej i przetwórstwa. Do innych sektorów zalicza się również przemysł chemiczny, logistykę oraz transport.

Skip to content