ikona telefonu Office: +48 570 454 007

Na czym polega i jakie korzyści przynosi automatyka przemysłowa?

sterowniki w panelu sterującym

W dzisiejszym przedsiębiorstwie produkcyjnym automatyzacja procesów to podstawa funkcjonowania zakładu. Ale na czym ona tak naprawdę polega? Co niesie ze sobą? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Zanim jednak poznasz korzyści płynące z automatyzacji, trzeba poznać jej definicję i zasady, według których działa.

Podstawowe zasady automatyki przemysłowej

Co to jest automatyka przemysłowa? Otóż obejmuje ona monitorowanie, sterowanie i nadzorowanie pracy maszyn w przedsiębiorstwie. Dzięki temu znacznie zmniejszony zostaje czynnik ludzki w całym procesie produkcyjnym. Jakie zasady ma automatyka przemysłowa? Omówmy to na przykładzie podstawowego układu, na który składają się:

  • sygnał wejściowy – czyli wszystko to, co zostaje przesłane do sprzętu,
  • element automatyki – sygnał wejściowy przetwarzany jest przez komputer z odpowiednim oprogramowaniem,
  • sygnał wyjściowy – po przetworzeniu danych wejściowych element automatyki przesyła dalej informacje, które przykładowo powodują wykonanie określonej akcji.

To bardzo ogólny układ, który można omówić w praktycznym zastosowaniu. Przykładowo, kiedy czujnik temperatury w kadzi piwa wykryje odpowiednią temperaturę, to może wysłać sygnał wejściowy do komputera zarządzającego procesem warzenia. On przetwarza sygnał i wysyła go do kadzi, aby ta rozpoczęła mieszanie.

Korzyści płynące z automatyzacji procesów przemysłowych

Skoro wiesz już, na czym polega automatyzacja, to warto rozważyć korzyści płynące z tego procesu. Należą do nich:

  • oszczędność pieniędzy,
  • zwiększona precyzja procesu,
  • wyłączenie czynnika ludzkiego z procesu produkcji,
  • dokładne monitorowanie i ewaluacja danych rozwiązań,
  • zwiększenie mocy produkcyjnej zakładu.

Jeśli interesuje Cię automatyka przemysłowa i korzyści z niej płynące, to skontaktuj się z zaufanym dostawcą takich usług. Jak widać, to właśnie w tym kierunku rozwija się współczesny zakład produkcyjny. Pamiętaj, że każdy taki zakład może mieć własne, dostosowane dla niego oprogramowanie i sprzęt.

Skip to content