ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Jak bezpiecznie współpracować z robotami?

cobot

Świat zmienia się na naszych oczach. Coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe – współpraca człowieka i robota – obecnie jest rzeczywistością. Widok prostych maszyn w fabrykach i na halach produkcyjnych nie budzi już zdziwienia. Wciąż zaskakują jednak bardziej rozbudowane konstrukcje, które niemal wyręczają człowieka w jego obowiązkach. Powstaje jednak pytanie: jak sprawić by wspólne działanie ludzi i maszyn było bezpieczne? I jakie wyzwania trzeba pokonać? W naszym artykule omawiamy ten temat.

Coboty, a bezpieczeństwo pracowników – o czym pamiętać?

Pytania o bezpieczeństwo człowieka w kontakcie z robotami jest bardzo ważne: przede wszystkim ze względu na stale rosnącą liczbę takich urządzeń oraz na ich charakterystykę. Duży udział w rynku – zarówno polskim, jak i światowym – mają tzw. coboty, czyli roboty współpracujące. Ich zadanie polega na wykonywaniu pracy „ramię w ramię” z człowiekiem, tak by cały proces był szybszy i efektywniejszy.

Kluczowe znaczenie ma jednak zadbanie o bezpieczeństwo pracowników i zminimalizowanie ewentualnych zagrożeń. Oczywiście konstrukcja i sposób działania cobotów jest zaplanowana tak, by zapewniać najwyższy standard i komfort pracy. Należy jednak pamiętać, że ogromne znaczenie ma również przeprowadzanie systematycznych kontroli okresowych oraz użytkowanie maszyn zgodnie z wytycznymi producenta. Dodatkowo przepisy omawiające zasady bezpieczeństwa opisano w licznych rozporządzeniach i dyrektywach, takich jak np. unijna Dyrektywa Maszynowa.

Jak bezpiecznie współpracować z maszynami w czasie produkcji?

Wszelkie decyzje dotyczące współpracy człowieka z robotem powinny być starannie przemyślane. Co ważne, nie istnieje jeden złoty środek, który można zastosować w każdej branży. W zależności od typu procesu i od jego charakterystyki dobierane są bowiem inne rozwiązania. Cel pozostaje jednak niezmieniony: zapewnienie bezpiecznego, komfortowego środowiska pracy.

Dbałość o bezpieczeństwo powinna mieć miejsce już na samym początku, w momencie tworzenia nowego rozwiązania technologicznego. Producent musi bowiem starannie przemyśleć ewentualne zagrożenia i znaleźć sposoby na ich wyeliminowanie lub zmniejszenie. Kluczowe znaczenie ma również dopasowanie aplikacji odpowiadającej za działanie robota do zmieniających się potrzeb.

Konieczne jest wykorzystanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak systemy umożliwiające lokalizację pracownika i sprawdzenie jego położenia. W tym celu montowane są m.in. zabezpieczenia optoelektroniczne, laserowe skanery czy kamery 3D. Bezpieczeństwu służą także wielofunkcyjne sterowniki bezpieczeństwa, monitorujące prędkości i położenie w pobliżu aplikacji. Nad integracją wszystkich tych systemów czuwają zaawansowane moduły sieciowe.

Przed przystąpieniem do pracy, konieczne jest również przeprowadzenie kompleksowego szkolenia dla pracowników. Taki kurs powinien omawiać zarówno zasady działania robotów, jak i podstawy z zakresu BHP. Po jego zakończeniu wszystkie osoby pracujące w bezpośredniej bliskości z urządzeniami automatycznymi powinny wiedzieć, jak ograniczyć ryzyko wypadku oraz jak zachować się w określonej sytuacji.

Skip to content