ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Jak projektuje się układy sterowania maszyn?

sterowanie maszyną

Projektowanie układu sterowania maszyn jest ciężkim i pracochłonnym zajęciem. Dopasowanie do siebie wszystkich elementów nie jest zbyt proste. Przed rozpoczęciem planowania układu sterowania trzeba określić potrzeby, ryzyko i potencjalne zagrożenia. Na tym etapie ustalane są zadania i cele, które ma realizować dany projekt. Następnie przychodzi kolej na dopasowanie rozwiązań technologicznych do konkretnych potrzeb klienta. Projektanci wykonują szkice i wstępne obliczenia, aby na kolejnych etapach powstawania układu sterowania nie powstawały żadne błędy.

W jaki sposób powstają układy sterowania maszyn?

Większość projektów wykonywana jest za pomocą specjalistycznych programów, które wykorzystywane przez profesjonalistów pomagają szybko stworzyć świetny projekt. Głównym celem tego rodzaju systemów jest podniesienie komfortu pracy, jak również jej wydajności i tempa. Wygląd systemu sterowania jest zależny przede wszystkim od charakteru przedsiębiorstwa. Do podstawowych elementów, wchodzących w skład praktycznie każdego układu sterowania maszyn zalicza się:

  • Sterowniki PLC,
  • Kontrolery PAC,
  • Panele operatorskie HMI,
  • Układy wejścia-wyjścia,
  • System SCADA.

Sterowniki oraz kontrolery stanowią najważniejsze elementy każdego układu. Ich dobór zależy przede wszystkim od rozmiaru całego układu. Kontrolery PAC wykorzystuje się do większych układów, natomiast sterowniki świetnie sprawdzą się dla mniejszych układów. Panele operatorskie służą przede wszystkim do wizualizacji pracy całego systemu, oraz do określania parametrów pracy. Te elementy automatyki przemysłowej znacznie ułatwiają pracę przy linii produkcyjnej. Układy wejścia – wyjścia pozwalają na rozbudowę układów o dodatkowe interfejsy. Systemy SCADA pozwalają na zwiększone bezpieczeństwo całej sieci. Obecność tego systemu pozwala na szybki przekaz informacji o zadaniach i aktualnym stanie technicznym modułu.

Projektowanie układów sterowania wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Tego rodzaju zadanie warto powierzyć specjalistom, zajmującym się tego rodzaju projektami od lat. Dzięki temu wszystko będzie działać sprawnie i bez żadnych awarii. Nie bez znaczenia jest również rodzaj sprzętu, jaki zostanie wykorzystany do stworzenia układu sterowania.

Skip to content