Wykorzystywanie nowoczesnych technologii ma wiele zalet. Należy jednak pamiętać, że wszystkie maszyny muszą być użytkowane w odpowiednich, wyznaczonych przez producenta, warunkach. Nie inaczej jest w przypadku szaf sterowniczych. Jak przygotować stanowisko, które zagwarantuje ich efektywne działanie? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Szafy sterownicze są formą zabudowy aparatury sterowniczej, rozdzielczej albo zabezpieczającej. Chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także przed niepowołaną ingerencją osób trzecich. Składają się z urządzeń, modułów i podzespołów. W ich skład wchodzi m.in. panel sterujący, w którym znajdują się przyciski, czujniki indukcyjne, lampki sygnalizacyjne oraz silniki. I chociaż szafy te stanowią zabezpieczenie samo w sobie, to pomieszczenie, w którym się znajdują musi spełniać odpowiednie standardy. Jakie stanowisko warto więc przygotować?
Szafy sterownicze pełnią bardzo ważną rolę, dlatego powinny znajdować się w odrębnym, specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Warunkiem koniecznym jest bezpieczna przestrzeń, do której dostęp będą mieć jedynie osoby upoważnione. Pomieszczenie powinno być również wygodne, przystosowane do przeprowadzania napraw i ułożone tak, by zapewniać stały dostęp do najważniejszych elementów znajdujących się we wnętrzu szafy. Istotne czynniki to ergonomia, możliwość umieszczenia obok szafy potrzebnych narzędzi oraz opcja poprawnego podłączenia kabli do obudowy.
Innym ważnym czynnikiem są korzystne warunki jeśli chodzi o wilgotność, czy panującą temperaturę. Pomieszczenie, w którym ustawiona jest szafa sterownicza musi być oddzielone od niekorzystnych warunków. Na uwagę zasługuje także stopień zapylenia.
Kolejny, często pomijany czynnik, który odgrywa ogromną rolę to sąsiedztwo innych urządzeń i ich wpływ termiczny na obecne w szafie sterowniczej elementy. Bardzo szkodliwa jest sytuacja, gdzie urządzenie zasysa gorące powietrze emitowane przez sąsiednie konstrukcje. Może to prowadzić do poważnych awarii i zakłóceń w pracy. Konieczne jest więc określenie danych technicznych poszczególnych urządzeń lub takie wybranie przestrzeni, by w ogóle nie znajdowały się one w pobliżu.