Rynek robotów, w Polsce i na świecie, z roku na rok staje się coraz większy – zarówno jeśli chodzi o ilość sprzedanych sztuk, jak i ich zaawansowanie technologiczne. Profesjonalne urządzenia stają się nieodłączną częścią procesów przemysłowych, zapewniając większą powtarzalność, lepsze efekty i rosnącą efektywność. Aby jednak cały proces przebiegał sprawnie i zgodnie z najwyższymi normami, konieczna jest systematyczna weryfikacja stanu technicznego robotów. Dlaczego jest to tak ważne? I w jaki sposób przeprowadzana jest wspomniana weryfikacja? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Regularne sprawdzanie stanu technicznego robotów jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wydłużenie czasu ich eksploatacji oraz na szybkie wyłapywanie nieprawidłowości. To z kolei umożliwia łatwe wyeliminowanie nieplanowanych przestojów, które wiążą się z zaburzeniami w pracy, ze zmniejszeniem efektywności, a także z dużymi kosztami. Świadomość aktualnego stanu technicznego robotów pozwala także zaplanować prace serwisowe z odpowiednim wyprzedzeniem – tak, aby było to wygodne dla firmy.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest mniejsze ryzyko poważnych awarii, które mogą prowadzić do dużych szkód, kosztów, a niekiedy także do zagrożenia dla pracowników. Regularne sprawdzanie stanu technicznego ma więc wiele zalet. Jednak w jaki sposób jest przeprowadzane?
Stan techniczny nowoczesnych robotów jest weryfikowany przez zaawansowane systemy, które zbierają dane o ich pracy w czasie rzeczywistym, analizują pozyskane informacje i dają wgląd w stan urządzenia. Czynnikiem podlegającym takiej analizie może być np. rzeczywisty pobór prądu, którego zwiększenie świadczy o prawdopodobnym uszkodzeniu.
Wspomniane systemy mogą prowadzić monitorowanie w sposób ciągły lub okresowy, czyli zgodny z obowiązującym harmonogramem. Bardzo ważne jest też wyłapywanie tzw. odchyleń od linii trendu, które świadczą o uszkodzeniu jednej z części.
Sprawdzenie stanu technicznego robota może przebiegać na dwa sposoby:
Co ważne oba rozwiązania mogą być efektywne. Warto jednak pamiętać, że druga technika wiąże się z mniejszym ryzykiem błędu.
Niektóre metody wykorzystywane do weryfikacji stanu technicznego robota to m.in. metody mechaniczne: stykowe np. czujnik zębaty, czujnik inkrementalny, a także bezstykowe np. pneumatyczne czujniki przepływowe, czujniki indukcyjne oraz metody optyczne: wizyjne, fotogrametryczne, laserowe.