ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Jak wykonuje się korekty trajektorii spawania robotowego?

robot do spawania

Spawanie to zaawansowany proces, który pozwala na połączenie dwóch elementów poprzez oddziaływanie na nie odpowiednią energią. Proces ten może być wykonywany ręcznie, jednak w tym przypadku uzyskiwany spaw zazwyczaj wyróżnia się mniejszą dokładnością. W poszukiwaniu efektywności coraz częściej wykorzystuje się więc systemy automatyczne, które przejmują rolę człowieka. Jakie maszyny są wykorzystywane do profesjonalnego spawania? I jak wykonywana jest korekta trajektorii spawania robotowego? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie maszyny są wykorzystane do spawania?

Efektywność i coraz lepsza szybkość wykonywanych zadań są priorytetem dla rosnącej liczby firm – zarówno w ujęciu światowym, jak i w skali Polski. Aby osiągnąć te cele, a jednocześnie uzyskać produkt lub usługę wysokiej jakości, konieczne jest zastosowanie – jak już wspomnieliśmy – robotów i zaawansowanych linii produkcyjnych.

Warto wspomnieć, że zautomatyzowane układy są wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach. Profesjonalne linie produkcyjne stosuje się m.in. do montażu elementów (skręcania, nitowania, wciskania, zaciskania, prasowania, klejenia), depaletyzacji, czyli rozładunku elementów z palety i ich transportu do gniazda maszyny, a także do kontroli jakości w połączeniu robota i systemów do przeprowadzania inspekcji wizyjnych.

Jednym z zastosowań jest także spawanie i zgrzewanie. Urządzenia wykorzystywane w tym celu ograniczają problemy wynikające z pracy ludzi, a jednocześnie sprawiają, że uzyskiwana spoina jest trwała, estetyczna i niezawodna. Jak jednak nadzorowany jest ten proces? I jak wykonywana jest korekta trajektorii spawania?

Jak wykonywana jest korekta trajektorii spawania?

Przeprowadzenie wysokiej jakości procesu spawania zależy od wielu elementów. Niektóre z nich to m.in. odpowiednie zaprogramowanie maszyny, dokładne przygotowanie materiału, utrzymanie właściwego kąta palnika względem detalu, zamontowanie precyzyjnych przyrządów, które umożliwiają powtarzalność, a także poprawne ustawienie parametrów spawania.

Mimo tych starań, w pewnym momencie może zajść konieczność zastosowania systemu korekcji trajektorii. Jakie rozwiązania można wykorzystać w tym celu? Chodzi przede wszystkim o systemy kontrolujące i analizujące, które na bieżąco dają wgląd w jakość i poprawność procesu.

Takie narzędzia mogą przybierać formę:

  • online, gdzie narzędzie analizuje proces w czasie jego trwania, dzięki czemu korekcja jest bardzo szybka,
  • offline, gdzie pomiary wykonywane są przed rozpoczęciem spawania.

Oba systemy są zaawansowane technologicznie i dopasowują się do charakterystyki danego elementu. Ich wykorzystanie pozwala na zastosowanie dodatkowych, szczegółowych parametrów, takich jak np. kąt rozwarcia spoiny pachwinowej, maksymalna szczelina spoiny doczołowej, czy położenie punktu na wykrytym profilu. Warto jednak pamiętać, że każdy projekt należy rozpatrywać indywidualnie.

Skip to content