ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Jak zaprojektować nowoczesne systemy sterowania maszyn?

panel sterowania robotem

Każda firma chce działać coraz efektywniej, tak by osiągać większe cele i wyprzedzić konkurencję. Aby tak było nie wystarczy jednak solidna praca i zaangażowanie w codzienne obowiązki. Kluczem do sukcesu jest obecnie przede wszystkim wykorzystywanie nowych technologii. Jest to szczególnie ważne w przypadku procesów produkcyjnych, gdzie liczy się szybkość, efektywność, ale jednocześnie wysoka jakość. W takich branżach coraz częściej stosowane są nowoczesne systemy sterowania maszyn. W jaki sposób są one projektowane? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Nowoczesne systemy sterowania a polskie prawo

Chociaż polskie prawo w wielu aspektach jest już dość nieaktualne, to jednak wciąż należy stosować się do norm, które w nim zawarto. Jedną z takich dziedzin jest niewątpliwie budowa maszyn, gdzie pod uwagę musimy wziąć m.in. rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn.

Zawarte tam przepisy mówią m.in. o tym, że maszyny muszą gwarantować bezpieczeństwo i nie stwarzać sytuacji zagrożenia. W tym celu powinny być one odporne na obciążenia wynikające z przewidywanego zastosowania, a także na działanie czynników zewnętrznych. Ich konstrukcja musi ograniczać ilość potencjalnych, możliwych do przewidzenia błędów ludzkich.

Dodatkowo maszyny te:

  • nie mogą uruchamiać się same,
  • nie mogą nieoczekiwanie zmieniać swoich parametrów,
  • muszą posiadać możliwość szybkiego zatrzymania,
  • a ich konstrukcja musi być spójna.

Co to jednak oznacza w praktyce?

Jak tworzone są systemy sterowania maszyn?

Zaprojektowanie i wykonanie systemu sterowania maszyn wymaga szerokiej wiedzy z dziedzin, takich jak maszynoznawstwo, elektronika, mechatronika, robotyka, informatyka, a także ergonomia pracy. Tworzenie nawet najprostszych maszyn i urządzeń musi być więc realizowane przez wieloosobowy, wykwalifikowany zespół, który starannie zaplanuje działania i będzie w stanie przewidzieć potencjalne zagrożenia.

Co ważne, systemy sterowania działają na podstawie zaprojektowanego schematu, który należy opracować z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb firmy oraz zasad bezpieczeństwa. Taki układ musi działać efektywnie, a jednocześnie nie może wpływać negatywnie na pracę innych elementów.

Oczywiście do prawidłowego działania automatyzacji konieczne są odpowiednie sterowniki, które opracowuje nasza firma. Aby osiągnąć dobre efekty wykorzystywane jest m.in. programowanie PLC (ang. Programmable Logic Controller), które odpowiada za zapewnienie użytkownikowi możliwości prawidłowego sterowania maszyną oraz za rozwiązywanie typowych problemów, pojawiających się w trakcie jej pracy. To swoisty „mózg maszyny”, który analizuje sygnały wejściowe i steruje urządzeniem.

Inną opcją jest programowanie LABViev (ang. Laboratory Virtual Instruments Engineering Workbench), czyli środowisko programistyczne, które umożliwia tworzenie aplikacji testowych i pomiarowych. Jego zadaniem jest także automatyczne sterowanie pojedynczymi maszynami oraz całymi procesami przemysłowymi.

Skip to content