Świat w szybkim tempie zmierza w kierunku robotyzacji. Za taką przemianą stoi wiele czynników, takich jak starzenie się społeczeństwa skutkujące mniejszą ilością pracowników, a także chęć osiągania coraz większej efektywności i produktywności. Warto jednak pamiętać, że każdy, nawet najlepszy pomysł, wiąże się z pewnymi zagrożeniami. W tym przypadku wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa przy wykorzystywaniu maszyn i robotów. Czy stosowanie tzw. robotów współpracujących jest bezpieczne? I jakie rozwiązania są stosowane, by zapewnić maksymalny komfort? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Aby współpraca robotów i ludzi mogła przynieść korzyści, musi odbywać się w sposób zaplanowany. Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście bezpieczeństwo, które ma szczególne znaczenie, gdy maszyna pracuje z człowiekiem „ramię w ramię”. Nic więc dziwnego, że ścisłym regulacjom podlegają przede wszystkim tzw. coboty, roboty współpracujące, dedykowane do wykonywania zadań w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi.
Na uwagę zasługuje fakt, że taka współpraca nakłada się na siebie zarówno pod względem przestrzennym, jak i czasowym. Ewentualne niedociągnięcia konstrukcyjne mogłyby więc prowadzić do kolizji i obrażeń o różnym zaawansowaniu. Niezwykle ważne jest więc przygotowanie się na wszystkie możliwe scenariusze, nawet jeśli wydają się one mało prawdopodobne. Kluczem do sukcesu jest działanie dwutorowe polegające zarówno na starannym zaprojektowaniu maszyny, jak i na przeszkoleniu i oswojeniu osób, które będą z nią ściśle współpracowały.
W jaki sposób konstruktorzy maszyn i robotów dbają o bezpieczeństwo użytkowania? Ogromne znaczenie ma starannie przeprowadzony proces projektowania, którego wynikiem jest najwyższej jakości produkt, spełniający wszystkie konieczne standardy. Na uwagę zasługuje m.in. zastosowanie systemów bezpieczeństwa, złożonych przede wszystkim z szeregu czujników, które wychwytują zagrożenie i w odpowiednim momencie przerywają ruch. Jednak to nie wszystko. W przypadku robotów współpracujących zaprogramowane działania są znacznie wolniejsze, niż w przypadku standardowych konstrukcji, dzięki czemu czas na reakcję jest dłuższy. Dodatkowo roboty samodzielnie wykrywają czy człowiek znajduje się w ich strefie ruchu i dopasowują swoje działania do aktualnej sytuacji.
Szczególnie restrykcyjne zasady obowiązują przy tworzeniu robotów posiadających ostre, niebezpieczne elementy lub takich, których działanie wymaga znacznej siły i prędkości. Oprócz tego duże znaczenie ma stworzenie systemów bezpieczeństwa pozwalających na szybkie wyłączenie maszyny.