Maszyny montażowe zastępują pracę ludzi w procesach produkcyjnych dla wielu branż. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie wielu monotonnych lub trudnych czynności, które często są niebezpieczne dla człowieka. Ponadto roboty przemysłowe wykonują wszystkie procesy szybciej, sprawniej, precyzyjniej oraz minimalizują ryzyko występowania błędów, co zwiększa wydajność pracy i pozwala danemu przedsiębiorstwu na zwielokrotnienie zysków. Do czego wykorzystywane są maszyny montażowe i w jakich dziedzinach przemysłu możemy się z nimi spotkać?
Dzięki różnorodności zadań, jakie mogą być wykonywane przez maszyny montażowe, możemy spotkać je w fabrykach i zakładach produkcyjnych wielu gałęzi przemysłowych. Należy tu wymienić m.in. branżę samochodową, medyczną, chemiczną, spożywczą, maszynową, cyfrową, budowlano-montażową czy wentylacyjną. Nowoczesne możliwości technologiczne pozwalają na stworzenie maszyn montażowych przeznaczonych do przeróżnych zadań związanych z procesami przemysłowymi, kontrolnymi czy pomiarowymi. Można je więc wykorzystywać na różnych etapach pracy, a często nawet zautomatyzować cały proces.
Roboty przemysłowe przeznaczone są do wykonywania szerokiego spektrum działań. Maszyny montażowe z wykorzystaniem robotów przemysłowych mogą przeprowadzać m.in. takie prace jak: wycinanie, toczenie, składanie, podawanie przedmiotów, pakowanie, zgrzewanie, klejenie, uszczelnianie, lakierowanie, malowanie, spawanie, cięcie, polerowanie, montaż, przetwórstwo tworzyw sztucznych, metalu, obsługa maszyn CNC czy obróbka skrawaniem. Dodatkowo roboty przemysłowe świetnie sprawdzą się także do załadunku, transportu, rozładunku, paletyzacji. Wymagania jakościowe sprawiają, że na ostatnim etapie maszyn montażowych tworzone są stanowiska kontroli jakości, wykonywania testów, pomiarów i analiz.
Maszyny montażowe mogą być w pełni zautomatyzowane lub półautomatyczne, zrobotyzowane stacje w zależności od potrzeb różnić się mogą różnić się udźwigiem czy zasięgiem. Wszystkie parametry urządzeń da się dostosować do indywidualnych potrzeb procesowych, przez co klient otrzymuje robota, który jest idealnie stworzony do swoich zadań. Ponadto firmy zajmujące się budową maszyn montażowych oferują kompleksowe usługi począwszy od fazy koncepcyjnej, przygotowania projektu, poprzez wykonanie sprzętu od A do Z, a skończywszy na uruchomieniu go u odbiorcy.