ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Czym jest system wizyjny w robotyce?

ramię robota

Systemy wizyjne swoim działaniem przypominają ludzki zmysł wzroku. Podobnie, jak dla człowieka możliwość oglądania swojego otoczenia jest niezwykle ważna, tak dla robotów opcja „zobaczenia” określonych elementów również ma ogromne znaczenie. To właśnie na podstawie informacji zebranych w ten sposób, możliwe jest sprawne przeprowadzanie procesów i dobre „podejmowanie decyzji”. Oczywiście systemy wizyjne mogą być mniej lub bardziej zaawansowane w zależności od potrzeb, a także od branży, w której są wykorzystywane. Ich podstawą jest zazwyczaj kamera lub zestaw kamer, a także procesor lub komputer z oprogramowaniem.

Dlaczego jeszcze systemy wizyjne są tak ważne? I co warto o nich wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o systemach wizyjnych w robotyce?

Systemy wizyjne są wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach i na wiele różnych sposobów. Najczęściej jednak są dedykowane do wykrywania wad produktów, a także do rozpoznawania części i ogólnego monitorowania procesu produkcyjnego. Ich celem jest poprawa jakości wykonywanych zadań, zmniejszenie ilości błędów, a co za tym idzie zminimalizowanie kosztów produkcji.

Nowoczesne systemy wizyjne pozwalają także na lokalizowanie przeszkód, także tych ruchomych, oraz na zaplanowanie trajektorii poruszania się, również z ładunkiem. Wszystko to umożliwia opracowanie procesów wyróżniających się najwyższą efektywnością. Co ważne, zastosowanie systemów wizyjnych to krok w przód jeśli chodzi o bliskie współdziałanie człowieka i maszyny. Nowoczesne rozwiązania ograniczają bowiem stopień różnego typu niebezpieczeństwa i umożliwiają lepszą współpracę.

Tak jak już wspomnieliśmy systemy wizyjne różnią się swoim zaawansowaniem w zależności od potrzeb. Wyróżniamy trzy podstawowe grupy, czyli:

  • czujniki wizyjne, które działają w stosunkowo małej rozdzielczości,
  • inteligentne kamery wykorzystywane w przypadku zadań wymagających większej mocy obliczeniowej i wyższej rozdzielczości,
  • systemy wizyjne złożone z komputera i oddzielnego komputera typu PC, dedykowane do najtrudniejszych zadań.

Dlaczego systemy wizyjne w robotyce są tak ważne?

Chociaż wzrok ludzki to niedościgniony wzór, który działa wręcz doskonale, to jednak systemy wizyjne wykorzystywane w robotyce również przedstawiają rozwiązanie najwyższej jakości. Są ogromnym krokiem naprzód wypełniającym lukę pomiędzy działaniami człowieka a możliwościami maszyn. Z roku na rok stają się coraz bardziej nowoczesne, tworząc zaawansowane technologicznie konstrukcje zwiększające efektywność, bezpieczeństwo i jakość.

Główne zalety wykorzystania systemów wizyjnych w robotyce to:

  • możliwość wykorzystania ich w najróżniejszych branżach,
  • stałość i niezawodność, wynikająca z faktu, że maszyny nigdy nie zmęczą swojego „wzroku” i zawsze stosują te same parametry,
  • profesjonalne działanie: robot wyposażony w system wizyjny sam potrafi zlokalizować obiekty, sam rozpozna, których z nich powinien użyć, sam ustali, jak je wykorzystać i ustawić we właściwym położeniu.
Skip to content