Wykorzystywanie w pracy autonomicznych wózków transportowych, nazywanych także robotami AMR, jest z różnych powodów opłacalne. Roboty klasy AMR wiążą się z wieloma zaletami. Przede wszystkim pozwalają na optymalizację czasu pracy, co ma na pewno duże znaczenie w przedsiębiorstwach, ponieważ podnosi ich wydajność. Dlatego tak wiele osób decyduje się na stosowanie urządzeń tego rodzaju. W tekście omawiamy ich najważniejsze zalety oraz podpowiadamy, w jaki sposób przyczyniają się do optymalizacji czasu pracy.
Obecnie w coraz większej liczbie miejsc można spotkać autonomiczne wózki transportowe. Zwykle roboty AMR wykorzystuje się w przemyśle do transportu towarów wewnątrz zakładu. Ich zastosowanie ma sens niemalże we wszystkich firmach. Przydają się w halach produkcyjnych i magazynowych, ale nie tylko. Używanie wysokiej jakości robotów klasy AMR przyczynia się głównie do zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa, a także zaoszczędzenia pieniędzy. Poza tym dzięki urządzeniom tego rodzaju możliwa jest optymalizacja czasu pracy. Wózki usprawniają wszelkie działania i procesy podejmowane w firmie. Zapewniają niesamowite efekty przy niewielkich nakładach
Jeszcze do niedawna większość obowiązków musieli wykonywać ludzie. Z czasem pojawienia się robotów pracownicy zostali nieco odciążeni. Zastosowanie autonomicznych wózków transportowych sprawia, że niepotrzebne jest zatrudnianie osób do bezpośredniego wykonywania większości zadań. Mogą się tym zajmować wysokiej jakości roboty klasy AMR – ich praca jest wydajna i bezpieczna. Wiąże się to z dużą oszczędnością pieniędzy oraz czasu, ponieważ pracownicy, zamiast przewozić towary wewnątrz hali produkcyjnej, mogą zająć się czynnościami zwiększającymi wartość produktu np. pracą na maszynie produkcyjnej lub linii produkcyjnej. Roboty AMR mogą pracować całą dobę, więc dla zakładów, w których obowiązuje praca na trzy zmiany, możliwe jest dostarczenie rozwiązań polegających na tym, że jeden robot realizuje zadania aż trzech operatorów. Kolejną oszczędnością czasu jest to, że robotowi nie należy się urlop oraz może bez ograniczeń pracować w weekendy. Podsumowując, im więcej zmian pracy obowiązuje w danym zakładzie produkcyjnym, tym lepszy będzie wskaźnik zwrotu z inwestycji w danego robota.
Aby wdrożyć w danej firmie projekt optymalizacji czasu, najlepiej zwrócić się do producenta robotów AMR. Przedstawiciele producenta powinni zbadać i zmapować obecny proces produkcyjny, a następnie zaproponować nową organizację pracy z wykorzystaniem wózków autonomicznych. Na podstawie takiej propozycji należy obliczyć ilość godzin pracy, które można zaoszczędzić, a następnie porównując koszt inwestycji w robota do rocznych oszczędności z czasu pracy obliczyć wskaźnik payback, czyli w ile lat zwróci się inwestycja. Zarząd lub dyrektor finansowy firmy określa, jaki jest akceptowalny okres zwrotu z inwestycji. Dla niektórych zakładów są to 2-3 lata, inne firmy akceptują 5-letni czas zwrotu z inwestycji. Poprawnie serwisowany robot bez problemu może pracować kilka lat, a po kilku latach, kiedy zwróci się już inwestycja, jeszcze bardziej zwiększają się zyski z jego pracy.
To jednak nie oznacza, że wykorzystywanie specjalnych urządzeń całkowicie zastępuje ludzi. Nadal potrzebni są operatorzy wózków, którzy zajmują się ich programowaniem i kontrolują prawidłowe działanie. Poza tym w coraz większych ilościach potrzebni będą technicy utrzymania ruchu, do zapewniania prawidłowego stanu technicznego robotów AMR. Czuwanie nad autonomicznymi wózkami transportowymi jest niezbędne, by na pewno wszystkie procesy przebiegały prawidłowo, sprawnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.