ikona telefonu Sekretariat: +48 570 454 007
ikona telefonuSprzedaż: +48 577 116 007

Jakie zadania mają roboty przemysłowe?

robot w fabryce

Chociaż roboty przemysłowe kojarzą nam się z współczesnymi przedsiębiorstwami, tak naprawdę są wykorzystywane w przemyśle już niemal od pół wieku. Oczywiście obecnie są one zdecydowanie bardziej zaawansowane i udoskonalane, a proces ich ewolucji wciąż trwa. Stają się znacznie bardziej powszechne – wykorzystuje je coraz więcej zakładów przemysłowych w coraz większym zakresie.

Roboty przemysłowe wykorzystywane w zakładach produkcyjnych

Zakłady produkcyjne, które chcą się rozwijać i konkurować z innymi podmiotami na rynku, muszą stale dbać o zwiększenie swojej wydajności poprzez podnoszenie jakości i automatyzację produkcji. Wszystko to musi odbywać się przy zachowaniu norm bezpieczeństwa i kontroli kosztów. Robotyzacja jest odpowiedzią na te potrzeby.

Powstaje coraz więcej nowych typów i modeli robotów przemysłowych, które stają się coraz bardziej powszechne w zakładach produkcyjnych. Różnią się ze względu na swoje zastosowanie, generację, inteligencję oraz budowę. Najczęściej zastosowanie znajdują jako roboty przeznaczone do wykonywania prostych, ale dla człowieka bardzo monotonnych zadań na liniach produkcyjnych. Do tego typu maszyn zaliczamy m.in. roboty spawalnicze, malarskie, montażowe itp. Maszyny z powodzeniem używane są do prac związanych ze spawaniem i obróbką — wykonują takie zadania jak np. szlifowanie, wiercenie, frezowanie itd. Oprócz tego stosowane są do malowania, lakierowania, uszczelniania czy nakładania klejów. Wykorzystuje się je również do paletyzacji kartonów i opakowań, załadunku i rozładunku.

Coraz częściej roboty przemysłowe wykorzystywane są do realizacji zadań, które są niebezpieczne dla człowieka. W ten sposób można skutecznie zminimalizować ryzyko występujące na danym stanowisku, zapewniając przy tym optymalny poziom bezpieczeństwa pracowników, których zadaniem jest nadzorowanie pracy robotów. Wiąże się to oczywiście z koniecznością nabywania nowych kompetencji przez ludzi, jednak znacznie podnosi jakość, komfort i — co najważniejsze — bezpieczeństwo ich pracy.

Zaawansowane roboty przemysłowe mogą być również wykorzystane do realizacji skomplikowanych i wymagających czynności, przy których liczy się szybkość działania i precyzja.

Z oczywistych względów roboty przemysłowe znajdują zastosowanie w produkcji masowej, ale nie tylko — coraz częściej opłacalne jest ich wdrożenie przy produkcji jednostkowej. To z kolei wskazuje na to, że w przyszłości będą one używane na coraz większą skalę.

Skip to content